Połączenia obwodów – styczniki i wyłączniki krańcowe

Styczniki są uniwersalnie zastosowywane do łączenia różnorodnych kabli. To swego rodzaju łącznik z napędem elektromagnesowym i obwodami głównymi. Odznaczają się bardzo wysoką trwałością, a też liczną częstotliwością łączeń.

lampa wisząca

Autor: FALKO
Źródło: FALKO

Jeśli chodzi o konstrukcję stycznika to jest on wytworzony z trzech fundamentalnych rzeczy, a dokładnie: izolacyjnej podstawy, rdzenia stycznika oraz rdzenia nieruchomego. Jego właściwością podstawową jest mały rozmiar i waga. Styczniki zaopatrzone są w przekaźnik, który zabezpiecza je przed przeładowaniami. Podkreślić należy, ze posiadają różnorakie wykorzystania, na przykład w grzałkach, wentylatorach lub pompach.

Jeżeli opisywana problematyka Cię interesuje, to masz możliwość zdobyć pokrewne dane na podnoszone zagadnienie. Po to odwiedź serwis www inteligentny dom kraków.

Styczniki to na tyle znaczący detal, że przedtem omówione narzędzia zwyczajnie nie działałyby bez niego. Tworzony jest w wielu rodzajach po to by całkowicie odpowiadał potrzebom ewentualnych użytkowników. Prawidłowy ich dobór pozwoli na stosowne działanie dużej ilości sprzętów elektrycznych. Szeroki wybór typów styczników świadczy o tym, że mają one z pewnością duże zastosowanie. Wyróżnić można styczniki niskonapięciowe oraz wysokonapięciowe, prądu stałego i zmiennego. Klasyfikować można je także ze względu na model napędu oraz torów urządzeń.

Tak jak styczniki są łączniami, tak wyłączniki krańcowe używa się do wyłączania i włączania prądu w instalacjach niskonapięciowych. Krańcowe wyłączniki wykorzystywane są zależnie od klasyfikacji do włączania i wyłączania światła. Podczas wykończenia mieszkania lub lokalu użytkowego powinno się pomyśleć się nad wyborem odpowiedniego wyłącznika krańcowego. Wyłączniki krańcowe segregujemy na: pojedyncze, które stosowane są do wyłączania na przykład pojedynczej lampki w pomieszczeniu; świecznikowy, który jest bardziej złożony – włącza i wyłącza lampy rozdzielone na strefy (gdy oświetlenie ma cztery żarówki z czego jednym przyciskiem wyłączamy trzy z nich, a drugim jedną); dzwonkowy – obsługuje jak sama fraza wskazuje – dzwonek w domu. Wyłączniki krańcowe to narzędzia, których funkcjonalność jest duża i ułatwia funkcjonowanie w codziennym życiu.