Połączenia obwodów – styczniki i wyłączniki krańcowe

przez | 2 września 2022
Styczniki są uniwersalnie zastosowywane do łączenia różnorodnych kabli. To swego rodzaju łącznik z napędem elektromagnesowym i obwodami głównymi. Odznaczają się bardzo wysoką trwałością, a też liczną częstotliwością łączeń.

lampa wisząca

Autor: FALKO
Źródło: FALKO

Jeśli chodzi o konstrukcję stycznika to jest on wytworzony z trzech fundamentalnych rzeczy, a dokładnie: izolacyjnej podstawy, rdzenia stycznika oraz rdzenia nieruchomego. Jego właściwością podstawową jest mały rozmiar i waga. Styczniki zaopatrzone są w przekaźnik, który zabezpiecza je przed przeładowaniami. Podkreślić należy, ze posiadają różnorakie wykorzystania, na przykład w grzałkach, wentylatorach lub pompach.

Styczniki to na tyle znaczący detal, że przedtem omówione narzędzia zwyczajnie nie działałyby bez niego. Tworzony jest w wielu rodzajach po to by całkowicie odpowiadał potrzebom ewentualnych użytkowników. Prawidłowy ich dobór pozwoli na stosowne działanie dużej ilości sprzętów elektrycznych. Szeroki wybór typów styczników świadczy o tym, że mają one z pewnością duże zastosowanie. Wyróżnić można styczniki niskonapięciowe oraz wysokonapięciowe, prądu stałego i zmiennego. Klasyfikować można je także ze względu na model napędu oraz torów urządzeń.

Tak jak styczniki są łączniami, tak wyłączniki krańcowe używa się do wyłączania i włączania prądu w instalacjach niskonapięciowych. Krańcowe wyłączniki wykorzystywane są zależnie od klasyfikacji do włączania i wyłączania światła. Podczas wykończenia mieszkania lub lokalu użytkowego powinno się pomyśleć się nad wyborem odpowiedniego wyłącznika krańcowego. Wyłączniki krańcowe segregujemy na: pojedyncze, które stosowane są do wyłączania na przykład pojedynczej lampki w pomieszczeniu; świecznikowy, który jest bardziej złożony – włącza i wyłącza lampy rozdzielone na strefy (gdy oświetlenie ma cztery żarówki z czego jednym przyciskiem wyłączamy trzy z nich, a drugim jedną); dzwonkowy – obsługuje jak sama fraza wskazuje – dzwonek w domu. Wyłączniki krańcowe to narzędzia, których funkcjonalność jest duża i ułatwia funkcjonowanie w codziennym życiu.