Czy pasjonat filmowania może nagrać ujęcia z powietrza?

przez | 8 lipca 2022
Zapierające dech w piersi ujęcia, prezentujące miasta i pejzaże z powietrza są dzisiaj wykonalne nie tylko dla zamożnych agencji fotograficznych, ale również dla każdego fotografa hobbysty. W sklepach oferowane są bowiem narzędzia w atrakcyjnej cenie, które umożliwiają filmowanie oraz robienie zdjęć przedmiotów i widoków z powietrza.

Kamera sportowa

Autor: Dave Jones
Źródło: http://www.flickr.com
Jeszcze kilka lat wstecz, by zrobić dobre zdjęcie obiektu widzianego z góry, trzeba było wynająć helikopter i profesjonalny zespół fotografów. Dzisiaj wystarczy nabyć drona. Dron – przejdź do oferty – to bezzałogowe urządzenie latające. Jest sterowany zdalnie i został zaprojektowany tak, żeby móc podpiąć do niego sprzęt wideo. Najpopularniejsze są drony firmy DJI. Pierwsze wersje były spójne z kamerą do filmowania i fotografowania marki GoPro, najnowsza wersja, Phantom 3, posiada wbudowany własny sprzęt nagrywania wideo, oddzielna kamera sportowa nie jest zatem potrzebna – więcej tutaj.

Nowe urządzenie różni się od swoich pierwowzorów wieloma ulepszeniami, między innymi – wydłużonym czasem pracy narzędzia w powietrzu, wynoszącym teraz 23 minuty, a także możliwością bezkolizyjnego lotu w pomieszczeniach, gdzie nie jest odbierany sygnał GPS. Bardzo ważnym usprawnieniem urządzenia jest sprawienie, iż powraca on do miejsca, z którego wystartował, nie tylko wtedy, kiedy straci łączność ze sterującym, ale również wtedy, gdy bateria jest bliska rozładowania. Takie rozwiązanie daje pewność, że urządzenie nie wpadnie nagle do zbiornika wodnego, ani nie rozbije się na chodniku.

Dron

Autor: Dennis Jarvis
Źródło: http://www.flickr.com
Parę lat temu kamera sportowa – kup kamerę sportową – była absolutnym hitem na rynku amatorskiego filmowania. Urządzenie posiadało specjalny system mocowania, dzięki czemu można było filmować w czasie uprawiania sportów ekstremalnych. Obecnie największą popularnością przy nagrywaniu filmów z powietrza cieszą się drony.

Phantom 3, dzięki obecnym ulepszeniom, z pewnością zdobędzie jeszcze liczniejsze grono fanów, niż jego poprzednicy, szczególnie, że został wypuszczony na rynek w dwóch wersjach: tańszej, dla miłośników amatorskiego nagrywania filmów i fotografowania oraz droższej, dedykowanej profesjonalistom. Drony są łatwe w obsłudze, przystępne cenowo i nieduże, to fajny sprzęt dla każdego wielbiciela nowinek technologicznych i doskonały pomysł na prezent, zwłaszcza dla panów.