Jak zabić owady, które się zalęgły w zbożu?

przez | 6 czerwca 2022
Przypuszczalnie każdy miał problemy wprost związane z inwazją insektów w swym mieszkaniu. Gdy zostawimy jedzenie poza lodówką albo spiżarnią, wyjątkowo zdarza się to w ciepłych miesiącach, w jednej chwili pojawiają się owady, które zamierzają zjeść nieostrożnie pozostawione na ich łaskę jedzenie. Jednakowoż jest to tragedia dotykająca jedynie rodzinę. Co by się stało, gdyby celem został punkt, który zaopatruje miasto lub wieś w produkty spożywcze?

fotogram - firma

Autor: Presidencia de la República Mexicana
Źródło: http://www.flickr.com

Bywa, że, gdy pozostawimy pudełka z suchymi ziarnami na przykład: ryż, kaszę jaglaną albo kaszę gryczaną, zostaną one zamieszkane przez mole spożywcze, jakie szybciutko złożą jaja

w osamotnionej żywności. Potem, jeśli spostrzeżemy, iż owad złożył jaja, to co musimy wykonać, to pozbyć się od razu wszystkich otwartych opakowań. Mole spożywcze roznoszą wiele bakterii, na które

organizm człowieka nie jest przygotowany, przez to bardzo podatny. Nic podobnego nie może się przydarzyć wytwórcom produktów spożywczych. Najbardziej wystawioną na agresję owadów jest produkcja zbóż. Producenci warzyw lub owoców nie muszą martwić się atakami owadów po zebraniu plonu, z tego powodu, iż musi być on przetrzymywany w chłodniach, gdzie panują za niskie temperatury dla życia. Producenci serów i mięs, również nie są zagrożeni takimi inwazjami. Na niewyobrażalne szkody narażeni są natomiast producenci zboża, gdy w punkcie przechowywania ziaren zbóż pojawią się szkodniki. Aby zapobiec takim wypadkom najefektywniejsze choć nie najtańsze jest gazowanie zboża – fumigacja zboża w ofercie Ratmar. W skrócie jest to zespół czynności mających na celu zniszczenie wszystkich owadów żyjących w zbożu. W tym celu używa się dziś tak zwanych fumigantów, czyli pestycydów. W naszym kraju do gazowania od 2005 roku wykorzystuje się fosforowodór, który kiedy nie zawiera domieszek jest przezroczysty, bez smaku i zapachu. Jego skuteczność w działaniu wiąże się z tym, iż jest niedużo gęstszy od powietrza, co oznacza, że bez problemów miesza się z jego składnikami, dzięki czemu prędko penetruje całkowitą objętość pomieszczenia. Przedostaje się on przez takie bariery jak: papier (czyściwo celulozowe) opakowaniowy, folie zarówno z tworzyw sztucznych jak również aluminiowe. Na naszym rynku fosforowodór możliwy do nabycia jest w wielu kształtach: pasów, pastylek, paletek i koców, różnią się one jedynie sposobem aplikacji. Przestrzeń, jaka ma być zagazowana musi zostać poprzednio uszczelnione, aby wprowadzany gaz nie miał drogi ucieczki, gdyż jest zabójczy dla ludzi.Nie polecamy z tego powodu prowadzenia zabiegu gazowania zboża indywidualnie, a z pomocą techników, którzy zajmą się odgazowaniem obiektu po wykonaniu operacji. Wejdź na tę stronę .
Insekty od zarania dziejów były dla ludzkości udręką, niewybaczalne szkody wyrządzały szczególnie pożerając albo niszcząc uprawy. Dzięki zastosowaniu pestycydów do gazowania zebranego ziarna można się ich pozbyć bez szkodzenia zdrowiu człowieka.