Ile mogą zarabiać w Polsce tacy specjaliści jak programiści?

przez | 24 kwietnia 2022
ProgRAMiści w naszym kraju są w stanie zarobić naprawdę wiele. Ich średnia pensja wynosi czasem 3 razy więcej, niż średniej wielkości wynagrodzenie przeciętnego mieszkańca naszego kraju. Tak wynika z przygotowanego przez pewną agencję raportu, który bazuje na danych z pierwszego kwartału aktualnego roku.

Biała Nokia Lumia 800

Autor: Hill+Knowlton Strategies
Źródło: Hill+Knowlton Strategies
Jest naturalnie wiele uwarunkowań, od jakich uwarunkowana jest ostateczna wielkość pensji. Przykładowo programista na umowie o pracę zarabia średnio 11000 złotych brutto, zaś ten, który prowadzi własną działalność na zasadzie B2B: 12000 złotych netto. Jakie technologie są aktualnie w najwyższym stopniu opłacalne – w najwyższym stopniu korzystne finansowo są Spring (15 tysięcy złotych) czy Angular (12 tysięcy brutto). Niezależnie od formy pracy niezwykle atrakcyjną opcją od dużej ilości lat jest język Java (obecnie średnio jest to 11000 zł brutto w przypadku umowy o pracę i trochę ponad 14000 zł netto w przypadku B2B). Pensje brutto wedle technologii w wypadku umowy o pracę to Angular od 9 do 15 tysięcy złotych, React od 9 do 14 tys., Java od 9 do 14000 zł, Net od do 14 tysięcy, Spring od 8 do 14 tysięcy, Python od 3000 do 13 000 zł, JavaScript od 8 do 13000, SQL od 8 do 13000, html od 9 do 13000 oraz PHP od 6 do ok. 10000 zł.
Programista pobiera odmienne kwoty w wypadku formy kooperacji, tzn. pobiera nieco mniejsze kwoty w przypadku pracy zdalnej oraz jego pensje różnią się od poziomu komplikacji. W obu wypadkach różnica wynosi kilka tys. złotych na miesiąc. Jeśli chodzi o to, jak zacząć swoją przygodę z programowaniem, to programiści są bardzo dobrze opłacani, gdyż są niezwykle potrzebni w dzisiejszym świecie. Niestety wciąż ich ilość jest zbyt mała. Wynika to m.in. z faktu, że aktualnie panuje powszechne przeświadczenie, jako by nauka była trudna oraz długotrwała.

To prawda, może taka być, a dodatkowo nie każdy się będzie sprawdzać na tym stanowisku, przy czym osoby zainteresowane mogą korzystać dla przykładu z bootcampów, takich jak te, które są organizowane przez przeróżne portale internetowe.

Zainteresował Cię nasz opis? Zatem czytaj to odkurzacz przemysłowy wypożyczalnia kraków, na co masz chęć na kolejnej stronie, którą z chęcią dla Ciebie opracowaliśmy.

W trakcie tego typu bootcampu ukierunkowuje się kursantów do rozpoczęcia kariery na szczeblu juniora.