Nowoczesna technologia kontra sztuka, czyli jak drony odmieniły tradycyjnie rozumianą sztukę filmowania

przez | 4 marca 2022
Odwieczne marzenie ludzkości o szybowaniu spełniło się w zasadzie niecałe dwa wieku temu. Wstępem do rewolucyjnych zmian stały się niesamowite loty balonem, które dzisiaj są przeważnie postrzegane w kategoriach atrakcji. Z kolei nowoczesnymi odrzutowcami podróżują w XXI stuleciu miliony pasażerów rocznie, a zamorskie wojaże trwają najwyżej kilkadziesiąt godzin.

Należy też pamiętać, że podniebne wojaże łączą się nie tylko z sporą oszczędnością czasu czy pieniędzy, ale także i z podziwianiem pięknych widoków. Gdy jeszcze trasy pasażerskich samolotów nie były tak ściśle wyznaczone jak obecnie, to piloci niekiedy zbaczali trochę z obranego kursu, żeby urlopowicze mogli z okien kabiny podziwiać pejzaże oglądane przez zwykłych ludzi jedynie w filmach fabularnych.

kamera na dronie

Autor: Walter
Źródło: http://www.flickr.com

Jeszcze nie tak dawno filmowanie z powietrza ograniczało się tylko do ujęć wykonywanych podczas lotów helikopterem albo dużym samolotem. Wraz z dynamicznym rozwojem techniki pojawiły się zupełnie nowe możliwości. By samodzielnie nakręcić ciekawy filmik o tatrzańskich dolinach, wcale nie trzeba wynajmować helikoptera z całą załogą. Symbolem rewolucyjnych zmian okazały się drony – kliknij. Dzięki tym urządzeniom wyposażonym w niewielkie kamerki operator może nakręcić efektowne sceny. A przy tym zauważmy, że czasem korzystanie z samolotu bywa wprost niemożliwe. Dla przykładu, wyobraźmy sobie ceremonię ślubną i moment, kiedy państwo młodzi wychodzą z bazyliki lub urzędu – wtedy każdykamerzysta powinien zachować dystans i być niemal niezauważalnym.

Filmowanie z powietrza bywa nie lada gratką tak dla kamerzystów hobbystów, jak i dla zawodowców, a dron – www.gohero.pl – i w miarę dobrej jakości kamera być może za jakiś czas będą niezbędnymi elementami wyposażenia każdej firmy specjalizującej się w realizacji filmów i zarazem prywatnego studia każdego sympatyka X Muzy.

Gdy nasi dziadowie marzyli o fascynujących lotach, to zapewne nie przypuszczali, że kilka stuleci później zostaną skonstruowane drony, które w znacznym stopniu uproszczą nagrywanie niektórych scen. Dlatego nie trzeba nigdy ani przez sekundę ograniczać własnej wyobraźni – nawet z pozoru zwariowane idee mają ogromną szansę na urzeczywistnienie w kolejnych stuleciach.