Na jakiej zasadzie funkcjonują tonery w laserowych drukarkach?

przez | 7 lutego 2022
Drukarka to jedno z najbardziej istotnych urządzeń peryferyjnych, jakie stosowane jest w komputerach. Służy na co dzień do drukowania faktur, postanowień czy regulaminów. Wraz z ewolucją technologii powstają przeróżne modele drukarek.

Najnowocześniejsza jest drukarka laserowa, jaka do poprawnego działania potrzebuje tzw. tonerów.
lustrzanka

Autor: N i c o l a
Źródło: http://www.flickr.com
Zasada działania tonerów jest całkowicie inna, niż klasycznych kartridży z atramentem. Pomimo tego, że są one określane jako „suchy atrament”. Podobnie jak kartridże, tonery to osobne składniki Drukarki oraz posiadają swą swoistą budowę, która zezwala na nanoszenie na arkusz wydruków za pomocą metody cieplnej. Tego typu metoda stosowana jest w popularnych drukarkach laserowych. Tonery są w praktyce zmieszanymi w odpowiednich proporcjach i większymi kuleczkami z żywicy termoplastycznej oraz mniejszymi kulkami szklanymi. Sam toner znajduje się wewnątrz pojemnika.
nauka

Autor: Technolux
Źródło: Technolux
Małe drobiny tonera elektrostatycznie są przenoszone początkowo na bęben oraz papier, a następnie wygrzane oraz wprasowywane na papier. Przy pomocy tej technologii możliwe jest drukowanie prac o niezwykle wysokich rozdzielczościach, które dochodzą nawet do paru tysięcy punktów na cal. Tylko jeden ładunek tonera mógłby wystarczyć na 1000 stron druku. Warto tu wspomnieć, że są drukarki czarno-białe i w nich wykorzystywane są jedynie tonery czarne. W przypadku drukarek kolorowych, tonery mają 4 podstawowe kolory CMYK. Kiedyś proszek tonerowy uzyskiwany był podczas procesu rozdrabniania, aktualnie natomiast uzyskuje się go w wyniku procesu polimeryzacji cząsteczek sztucznych.

Dużą zaletą nowszej technologii jest to, że cząsteczki są znacznie drobniejsze, niż wcześniej oraz posiadają niezwykle podobny wzajemnie kształt.

Gdy uznasz, że warto poznać większą ilość szczegółów związanych z omawianą tu tematyką, zerknij na źródło (https://it-solve.pl/software-house-rzeszow/) – tam znajdziesz pokrewne zagadnienia.

A nie było to możliwe przy zastosowaniu wcześniejszej metody rozdrabniania.