Kilka porad odnośnie bezpieczeństwa naszego komputera

przez | 28 stycznia 2022
komputery są urządzeniami takimi, jak każdy inny sprzęt. Aby dobrze działały, należy się o nie w odpowiedni sposób troszczyć.
Chodzi tu o przecieranie przy pomocy szmatki monitora czy też o utrzymanie ostrożności z różnego typu płynami przy klawiaturze.

samochód

Autor: Calvad.pl
Źródło: Calvad.pl
Należy pamiętać także o systemie operacyjnym, pulpicie czy też internecie. Dzięki niniejszym wskazówkom można by zdobyć następny stopień wtajemniczenia, ponieważ możesz zostać pełnoprawnym administratorem swego systemu. Komputer, jeśli jest przyłączony do internetu, może niestety zostać zaatakowany przez tzw. konie trojańskie czy też wirusy. Mogłyby one (jeżeli komputer jest na stałe podłączony do internetu) w sposób ukryty łączyć się z nie zaufanym serwisem.

Jeśli chcesz kupić coś bardzo interesującego, spójrz na stronę tej spółki, znajdziesz tam wiele bardzo tanich ofert.

Jeżeli nie ufasz swojemu firewallowi, naprawdę warto sprawdzić, z kim się łączy nasz komputer korzystając z zainstalowanych w systemie narzędzi. Po uruchomieniu wiersza poleceń należy napisać polecenie: „netstat – na”. Na liście zostaną pokazane wszystkie aktualne istniejące połączenia razem z ich statusem.

Wyrażony zostanie także końcowy adres IP oraz numer portu. Jeśli podejrzewasz, że niektóre z połączeń nie powinny być wykorzystane, należy spróbować napisać: „netstat -ab”. Zostaną wypisane nazwy docelowych hostów i programów, z których połączenie zostało zainicjowane. Jak wiemy, systemowe zasady utrzymywania bezpieczeństwa są składowane w przystawce gpedit.msc, która jest do wykorzystania w konsoli administrowania MMC. Taka przystawka zapisuje ustawienia reguł w pliku registary.pol, ale należy bardzo uważnie się z nim obchodzić. Nawet jeżeli mamy na komputerze zainstalowane nowe programy antywirusowe oraz antyszpiegowskie, należy czasem na własną rękę sprawdzać, czy jakiemuś podejrzanemu programowi nie udało się prześlizgnąć przez nasze zabezpieczenia.

użytkownikom łączącym się z siecią przez modem radzimy w menu kontekstowym naszego połączenia z internetem wybrać punkt „Właściwości”, a następnie na karcie „Opcje” upewnić się, że zaznaczono opcję „Monituj o nazwę użytkownika”, hasło czy też certyfikat.