Dzięki szerokiej ofercie oświatowej szkół policealnych dla dorosłych każdy ma sposobność zdobyć wymarzony zawód

przez | 25 stycznia 2022
Można bez cienia przesady powiedzieć, że edukacja w egzystencji człowieka, szczególnie tego niedojrzałego, pełni bardzo istotną rolę. Wielu rodzicieli twierdzi, że nawet bez świadectwa maturalnego ich dzieci będą mieć przez wydłużony czas duże problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Doradcy zawodowi w urzędach pracy wątpią w tego rodzaju stwierdzenia, ponieważ według nich są mocno przesadzone. Jednak pozostawmy do własnej weryfikacji wartość tej powszechnej opinii. Nie każdy abiturient szkoły średniej z sukcesem zda egzamin na studia – wystarczy, że nie zda matury.

opiekun

Autor: Szpital Medicover
Źródło: Szpital Medicover
Tego rodzaju życiowe niepowodzenie na szczęście nie oznacza, że dana nastolatka pozostaje bez szans na nowy, a nawet perspektywiczny zawód. Zamiast zostać lekarzem dietetyki można przecież zarabiać na chleb pracując w ośrodku zdrowia jako technik żywienia. W szkołach pomaturalnych można w góra dwa lata zdobyć praktycznie każdy zawód. Kto mieszka na województwie dolnośląskim i zainteresowała go taka właśnie perspektywa nauki, będzie kolekcjonował wszystkie katalogi, na których nadrukowano duży, jaskrawoczerwony napis gdzie zdobyć zawód we Wrocławiu.

Ofertę takich placówek publicznych można podzielić na parę grup. Pierwszą z nich pozostaje grupa zawodów połączonych ściśle z pracą biurową, czyli technik rachunkowości czy technik administracji. Wśród nastolatków płci męskiej niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się kierunki techniczne, czyli technik mechatronik lub technik elektryk.

Nie masz pewności, jaki inny serwis omawia równie użyteczne treści? Kliknij oraz zerknij na witrynę (https://www.traple.pl/en/category/information-technology/), do której odsyłacz jest tu.

Z kolei panie

studia

Autor: Universität Salzburg (PR)
Źródło: http://www.flickr.com

chętniej wybierają kierunki związane z pielęgnowaniem urody, to jest kosmetykę bądź fryzjerstwo.

Kolejną grupą, tą także zdominowaną przez kobiety, stanowią profesje typowo medyczne. Teraz można uczyć się w zawodzie technika sterylizacji medycznej albo w przyszłości zostać higienistką stomatologiczną. Natomiast absolwentki wrocławskiego liceum profilowanego będą nie raz i nie dwa wstukiwały w internet frazę opiekunka dziecięca Wrocław, szczególnie jeżeli chcą zostać nianiami.

Także studenci często decydują się na naukę w szkole policealnej. Traktują ją w praktyce jako kolejny, tym razem fakultatywny, kierunek tych właściwych, czyli licencjackich studiów. I tak, studentka pedagogiki będzie bliżej zaciekawiona pogłębieniem swoich kompetencji ściśle połączonych z pracą z czterolatkami. Nic dziwnego, że także ona będzie szukać na mieście bilbordów z napisem np. zawodowa opiekunka dla dzieci.