Edukacja metodą na brak tolerancji

przez | 9 lipca 2021
Polska jak wszystkim wiadomo była przez długi okres miejscem tolerancji religijnej. Brzmi to jak bajka, zważywszy, obyczaje na stadionach piłkarskich. Dawniej tak było. Czy to oznacza iż jesteśmy nietolerancyjni? Nie, aczkolwiek istnieje taki nurt w naszej kulturze. Jak temu przeciwstawiać się? Odpowiedź jest prosta – edukacja. Przyczyną negatywnych postępowań jest ignorancja. Niestety, nie jest to takie łatwe.

nauka

Autor: Luis Vidal
Źródło: http://www.flickr.com

Na szczęście po roku 1989 sytuacja pomału się odmienia. Przyczyn na pewno jest wiele; otwarcie na świat, możność podróżowania po świecie bez dużych problemów – starczy dowód bądź paszport wyszperać z szuflady, do tego odpowiednie środki i już. Innym powodem tego że stajemy się bardziej tolerancyjni jest powrót istniejących u nas niegdyś wspólnot. Przykładem może być Gmina Żydowska (link). Po przyznać to należy trudnych doświadczeniach XX wieku, odradzają się gminy żydowskie. Do naszej świadomości powraca ważki postradany aspekt naszego życia. Ważkim elementem w tym niełatwym procesie jest kreowanie miejsc gdzie możemy odkryć kulturę.

Taką rolę pełni przykładowo Szkoła Dialogu Kultur we Wrocławiu. Fundacjanadzorująca szkołę stworzyła szkołę o wyjątkowym programie – nie jest to jedynie szkoła żydowska, a zatem ucząca języka hebrajskiego a także historii żydów, ale również tak wyjątkowych w naszych szkołach podstawowych przedmiotów jak etyka bądź logika -> Etzchaim. Naturalnie Szkoła Dialogu Kultur we Wrocławiu swoim działaniem wpływa nie wyłącznie na uczniów owej szkoły ale również ich na środowisko, rodziców, znajomych.

nauka

Autor: Susanna Arus
Źródło: http://www.flickr.com

Sposób patrzenia na życie który jest słuchaczom przedstawiany w sposób naturalny jest przekazywany dalej. W taki sposób wrocławska szkoła żydowska się przyczynia do zmniejszenia antysemityzmu, a to ogromnie ważne. Inną ważną rzeczą jest informowanie o dzisiejszym dorobku judaizmu, swego rodzaju krok do przodu poza przerażającą historię sprzed ostatnich siedemdziesięciu lat, albowiem historia Żydów wbrew zbiorowemu mniemaniu nie zakończyła się razem z Drugą Wojną Światową. Dzisiejszy Izrael to państwo interesujące, posiadające spore związki z Polską o którym praktycznie nie wiemy nic. Warto poznać współczesność narodu, bez jakiego nie bylibyśmy tym kim współcześnie jesteśmy.