W drodze ku perfekcji kadr finansowych

przez | 9 lipca 2021
Sytuacja w sektorze bankowym przekształca się dosłownie z dnia na dzień. Imponujący rozwój nowych technologii informatycznych, zalew rozwiązań o zakresie regulacyjnym czy też wyzwania o zakresie makroekonomicznym – wszystkie te zjawiska w dobitny sposób potwierdzają jedną prawdę: aby nadążyć za faktycznością, bankowiec musi się kształcić ustawicznie.W jakim stopniu te wymogi oświatowe pracobiorców zaspokajają same banki? Wskazówką w tymże obszarze może być choćby benchmark budżetów szkoleniowych w polskim sektorze bankowym, który już od dziesięciu lat prowadzi ZBP Wrocław. Zobacz warsztaty we Wrocławiu.

Wykształcenie bankowców to nie wyłącznie samo nauczanie, lecz również wymiana praktyk.

nauka - fotka

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com

Ta forma kształcenia dotyczy wyższej a także średniej kadry bankowej – i posiada charakter w znacznej części odformalizowany. Przy ZBP pracuje paręnaście różnych komisji, rad, grup roboczych. Owe działania posiadają niesłychany walor edukacyjny. Tam spotykają się z reguły agenci średniej kadry kierowniczej – a zatem osoby zainteresowane daną dyscypliną, tam się omawia najświeższe przepisy, wypracowuje się wspólne interpretacje, bankowcy wymieniają się sądami – do czego dotarli, jakie posiadają wspólne zapatrywania, jakie wyrobili rekomendacje. Wszyscy nauczają się te ambarasy przenikać, wyrobić sobie spojrzenie na rozmaite atrybuty konsultowanych spraw. Ponad 1500 bankowców z różnych banków bierze udział w tych wszelkich gremiach.

Przedsięwzięciem o zbliżonym charakterze jest Forum Szkoleniowe Związku Banków Polskich. Jest to jeden ze stałych składników kooperacji z bankami, jakie pragną się spotkać raz w roku, ażeby pogadać o rozmaitych kłopotach, tyczących się kwalifikacji zawodowych. W tym roku dysputowaliśmy o podnoszeniu kwalifikacji kierowników – pod tym hasłem rozumiejąc nie wyłącznie prezesa departamentu, ale również szefa małego zespołu.

Pojawiło się mnóstwo rozmaitych, ciekawych projektów, zaprosiliśmy kilka organizacji, które zaprezentowały własne podejście do kwestii kwalifikacji menedżerów i zademonstrowały własne warsztaty.

Jeśli chodzi o średnią kadrę bankową, modny okazał się tzw. kurs kasjera walutowo złotowego. Banki bardzo często wysyłają swych pracowników na tego rodzaju szkolenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*