W jaki sposób dobrze jeździć ? Poradnik dla początkujących kierowców.

przez | 9 lipca 2021
Jak trenować i doskonalić się w trakcie codziennej samodzielnej jazdy? Niżej kilka wskazówek o których warto pamiętać. Jazda autem nie jest tylko mechanicznym powtarzaniem sekwencji. Wymaga ona koordynacji, koncentracji, myślenia za siebie i za innych, a również przewidywania. Nie każdy jest psychicznie i fizycznie predystynowany do kierowania czterokołowcem. Dla jednych nie stanowi to problemu, innym natomiast zajmuje trochę czasu zanim poczują się pewnie za kierownicą.

samochód

Autor: Kyle Harris
Źródło: http://www.flickr.com

Zacznij od dobrego kursu na prawo jazdy. Najważniejszą inwestycją w Twoją przyszłość jako kierowcy będzie dobry kurs który zapewni ci renomowana szkoła jazdy (na przykład: szkoła jazdy tychy). Nie warto poszukiwać najtańszych propozycji na rynku. Dobry szkoleniowiec nie tylko wtajemniczy Cię w teoretyczne zagadnienia powiązane z ruchem drogowym, pokaże praktyczne zastosowanie Kodeksu Ruchu Drogowego ale też przede wszystkim przygotowuje Cię do samodzielnego używania dróg jako kierowca. Kurs nauki jazdy nie może tylko przygotować do prawidłowego przejechania paru kilometrów pod okiem egzaminującego. Egzamin nie jest celem samym w sobie ale tylko jednym z kroków szlifowania się jako kierowca. Postaraj się nie denerwować. Wystraszony prowadzący popełnia więcej błędów. Postaraj się nie myśleć za dużo o tym którą drogą będziesz jechał i co może pójść niedobrze. Spokojny kierowca popełnia mniej omyłek a także lepiej koryguje drobne błędy, jakie mogą się przydarzyć. Wsiadając za kierownicę samochodu bądź wypoczęty. To banał ale jeżeli jesteś bez siły oraz niewyspany trudniej o prawidłowe i prędkie reakcje na szybko zmieniającą się sytuację na drodze. Pamiętaj o czystych szybach jak też lusterkach. Kolejny frazes o którym nie wszyscy pamiętają. Sprawdź podstawowy stan techniczny czterokołowca. Trudno samemu przewidzieć awarię, jednak sprawdzenie świateł, ciśnienia w oponach jak też płynu do opryskiwaczy to minimum. Korzystaj z czterokołowca w różnych warunkach drogowych. Jeżeli zdobywasz doświadczenie w różnych warunkach drogowych Twoje umiejętności jako kierowcy wzrastają prędzej. Zawsze myśl za innych kierowców. Myślenie za innych oraz zastosowanie zasady ograniczonego zaufania może być fundamentalne w unikaniu zagrożeń na drodze. Miej na uwadze z kim jedziesz.

kierowca

Autor: Oleksii Leonov
Źródło: http://www.flickr.com

Pasażer z jakim jedziesz może być pomocny zwłaszcza dla kierowców z niedużym doświadczeniem lecz może także być powodem wielu niebezpiecznych zachowań. Istotne mogą być asertywne zachowania a także jasne określenie kto prowadzi oraz kto jest odpowiedzialny za drugich. W skrajnych sytuacjach lepiej będzie wyprosić kogoś z samochodu aniżeli dać się sprowokować do niebezpiecznych zachowań. Bądź pewny jak kierujesz. Jedną z gorszych rzeczy jakich można doznać jako prowadzący to lęk, strach przed jazdą wozem. Jeżeli decydujesz się na jazdę czterokołowcem bądź pewny swych umiejętności. Nerwowe ruchy za kierownicą a także brak przewidywalności dla innych eksploatatorów dróg są ogromnym zagrożeniem.