Studia – czy w obecnych czasach mają sens?

przez | 9 lipca 2021
Wybór drogi życiowej nigdy nie należy do prostych. Przeważnie jest on niemałym dylematem. Gdy zbliża się matura to główny temat rozmów między młodymi osobami. Wszyscy z nich myślą nad tym, co robić, na czym się skupić, jak zaplanować swoje przyszłe życie. Jak dotąd dużym zainteresowaniem cieszyły się szkoły wyższe i dlatego większość osób w związku z tym wybierała się na studia. Uważało się, że gwarantują one przepustkę do kariery, świetlanej przyszłości i bardzo dobrej posady. Teraz już patrzy się na to trochę inaczej. Młodzi ludzie zauważają, że same studia dają żadnej gwarancji, a nierzadko można sobie lepiej poradzić wręcz bez nich.

studia

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Przecież czas, który przeznaczylibyśmy na uczelniane wykłady czy ćwiczenia, można wykorzystać na zdobywanie cennego doświadczenia na rynku pracy i na rozwijanie swoich umiejętności. Dzięki temu mając 24 czy 25 lat można mieć już pewny zawód i mieć pojęcie na temat tego, co chcemy robić i w którym iść dalej kierunku. Oczywiście studenci nierzadko, opuszczając uczelnię, nie mają niestety większego pojęcia co dalej robić, gdzie się kierować i na czym skupić – Jeśli jednak zdecydujemy się iść na studia, niełatwy jest również sam wybór kierunku, który wartałoby wybrać. Powinien być on zgodny z predyspozycjami, zdolnościami i zainteresowaniami danej osoby. Jeśli lubi ona chociażby matematykę, powinna pomyśleć o zainicjowaniu studiów na politechnice. Jeśli za to przepada za podróżami, świetnym pomysłem może być turystyka i rekreacja.

Rzecz jasna wiele się dziś mówi o mniej bądź bardziej przyszłościowych kierunkach. Nie ma się co oszukiwać – istnieją przecież takie, po których łatwiej jest wyszukać pracę, gdyż gwarantują nabycie konkretnych umiejętności oraz takie, po których ciężej wyszukać pracę. Wiedza zdobyta na tych drugich jest zazwyczaj bardzo płynna i mniej wyspecjalizowana, w związku z czym absolwenci nierzadko zupełnie nie wiedzą, w którym kierunku skierować swoje kroki po opuszczeniu murów uczelni. Jak więc wybrać najlepszy dla siebie kierunek?

rozmowa kwalifikacyjna
Można kierować się racjonalnym myśleniem, można sercem i upodobaniami, ale można spróbować także znaleźć jakiś kompromis. Coraz więcej osób również decyduje się na rozpoczęcie dwóch kierunków studiów, dzięki czemu mają oni więcej możliwości i większe szanse na dostanie wymarzonego zatrudnienia – polecana oferta.