Kilka potrzebnych informacji o sprzęcie fotograficznym, jak wybrać odpowiedni obiektyw do swojego aparatu.

przez | 9 lipca 2021
Obecnie na rynku fotograficznego sprzętu popularne są dwie odmiany urządzeń. Do pierwszych się zaliczają są zwykłe kompakty, oferowane w bardzo dużej ilości modeli. Da się kupić malutki, mieszczący się w każdej torebce aparacik, a można także nowoczesny model z potężnym zoomem. Charakterystyczną cechą tych aparatów jest pełna bryła, nie będzie można możliwości ich rozbudowy i zmiany jakiś części.

Cyfrówka

Autor: Falcon® Photography
Źródło: http://www.flickr.com
Kolejną grupą aparatów są lustrzanki cyfrowe. Są one znacznie bardziej profesjonalne od kompaktów, posiadają również dużo więcej możliwości i także koszt ich kupna jest wyższy. W ich przypadku główną cechą jest modułowa budowa. Za samo wykonywanie fotografii odpowiada tak zwane body, ale wszystkie pozostałe komponenty da się skonfigurować w dowolny sposób. Standardowo kupując aparat dostaje się jakiś uniwersalny obiektyw, który wielu osobom w zupełności wystarcza do fotografowania, lecz inni od razu zaczynają się rozglądać za kolejnym. Będzie to wynikać z tego, że różne obiektywy mają różne przeznaczenie, i chcąc wykonywać zdjęcia w różnych warunkach trzeba ich mieć kilka.

W rzeczywistości okazuje się, że zakup aparatu cyfrowego to zaledwie wstęp do kosztów, zwłaszcza jeżeli fotografia miałaby zostać wielką pasją. Chcąc posiadać możliwość robienia fotografii w różnych warunkach trzeba w pewnej chwili jeszcze raz odwiedzić sklep fotograficzny i poszerzyć swój zestaw o parę obiektywów o różnych zastosowaniach – zobacz polecany sklep fotograficzny. Na pewno przyda się jeden do fotografowania z większej odległości, jeden do zdjęć makro, a zapewne zastosowanie znajdzie także obiektyw szerokokątny. Tu na przykład bardzo polecany przez miłośników fotografii jest model sigma 10-20 – . Zadebiutował on na rynku już parę lat temu, ale przez swoje doskonałe parametry i dobrej cenie cały czas jest on do kupienia w wielu dobrych sklepach fotograficznych. Obiektyw ten jest polecany do fotografowania wnętrz i plenerów, producent (zobacz kable producent) kieruje go do półprofesjonalnych i profesjonalnych zastosowań. Ale zupełni amatorzy chcący robić ciekawe ujęcia również powinni być z niego usatysfakcjonowani, bo fotografie zrobione przy jego pomocy są naprawdę dobrej jakości.