Jak to jest z tymi studiami obecnie? Czy powinniśmy studiować? Co czeka nas po skończeniu studiów?

przez | 9 lipca 2021
Nie jest tajemnicą, że po skończeniu szkoły średniej decydujemy się, że zamierzamy rozpocząć studia. Tak przynajmniej było jeszcze niedawno, kiedy wszyscy planowali studia i widzieli wspaniałe perspektywy z tym związane.

studia

Autor: Universität Salzburg (PR)
Źródło: http://www.flickr.com
Dzisiaj sytuacja trochę się zmieniła, uczelnie wyższe nie są już tak radośnie wybierane jak wcześniej. Co jest tego powodem? Wpływ ma na to sytuacja na rynku pracy, gdzie każdy ma kłopot, żeby w jakiś sposób sobie ułożyć życie. Studia magisterskie w tym temacie nie zapewniają już dobrej pracy. A jak było wcześniej?

Faktem jest że nigdy w ten sposób nie było, ponieważ to, czy otrzymamy pracę jest zależne od mnóstwa innych czynników. Przecież nie trzeba mieć „papieru”, aby zdobyć pracę. Znaczenie mają pozostałe kwestie, jak doświadczenie czy cechy osobiste. Które mają wpływ na prezentację nas samych na rynku pracy. Złośliwi przytakną też, że liczą się znajomości. To w pewnym stopniu prawda, jednak nie ma co sugerować się tym, jakiego rodzaju to mają ogromne możliwości.

Na pewno wspomnianej osobie jest łatwiej, ale bez przesady. Rzadko się bowiem zdarza, że zatrudnienie tak po prostu zdobędziemy od ręki. Nigdy zresztą nie było tak, że skończenie studiów gwarantowało pracę, ale było nieco łatwiej pod tym względem, ponieważ rynek pracy był całkiem stabilny, osób z dyplomami nie było jeszcze tak wiele, obecnie natomiast rynek pracy jest niepewny, ulega zmianie co jakiś czas, a zrobione studia ma wiele osób. Z jednej strony więc mamy szansę się pochwalić, że posiadamy tak wiele wyedukowanych ludzi, z drugiej zaś brakuje nam przekłucia tego potencjału w sukces.

studenci po skończonych studiach
Gdyby rynek pracy był wydajniejszy nie trzeba by narzekać na ten stan. Niestety, nie jest tak łatwo, więc poza studiami trzeba stale dbać o rozwój. Czyli warto podczas studiów zaciągać się na staże, starać się uczęszczać na praktyki. To bez wątpienia zwiększa nasze szanse na zatrudnienie po skończeniu studiów. Doceniany dyplom plus dodatkowe doświadczenie lepiej się prezentuje niż tylko sam „papier” bez żadnego poparcia. Powinniśmy o tym pamiętać i już na pierwszym roku studiów starać się coś robić w tym zakresie. Musimy spodziewać się więcej pracy, ale jest to niezbędne, jeśli poważnie myślimy o swojej przyszłości. Więcej: .