Laboratorium

przez | 7 lipca 2021
Tak, więc dla większości maluchów laboratorium to najlepszy z możliwych światów. Kiedy dziecko widzi suszarki do próbek, mnogość kolb szklanych, kolorowe ciecze i wiele innych rzeczy, że aż może zachwycić się na zawsze. Każde dziecko jest ciekawskie, więc wizyta w laboratorium na sto procent będzie ciekawym doświadczeniem.

Mężczyzna przy mikroskopie

Autor: U.S. Army Corps of Engineers Savannah District
Źródło: http://www.flickr.com

Wielu z tych maluchów zafascynowanych taką wizytą w laboratorium będzie chciało zostać chemikami albo innymi naukowcami, którzy będą zmuszeni korzystać z takiego miejsca. W takim przypadku najistotniejsze okaże się wyposażenie laboratorium. W liceach laboratoria są bardzo często słabo wyposażone. Na zajęciach z chemii nie we wszystkich szkołach średnich są przeprowadzane doświadczenia. Ale na studiach czy to związanych z chemią czy to związanych z geografią laboratorium musi być porządnie wyposażone, by móc przeprowadzić jakieś badania, potrzebny jest komplet rzeczy począwszy od barwników, przez kolby, mieszadła, a na suszarkach i wytrząsarkach skończywszy. Sprzęt tego rodzaju jest drogi. Jednak, jeśli chcemy uchodzić za wyższą szkołę, na, którą dobrze trafić niezbędne są laboratoria wyposażone w nowoczesny sprzęt. Nie wspominając już o instytutach badawczych współfinansowanych przez koncerny, gdzie maszyny z jednego pomieszczenia laboratoryjnego to środki rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Konieczny sprzęt w laboratoriumW laboratorium jest ogrom różnego typu sprzętu. W związku z jego wykorzystaniem trzeba również zwrócić uwagę na to, że może się on zużywać w szybszym lub wolniejszym tempie. Wszystko zależy od tego, czy właściwie ze sprzętu korzystamy i czy właściwie go konserwujemy. Chodzi między innymi o to czy myjemy w odpowiedni sposób szkło laboratoryjne. Niektóre sprzęty ze szkła mogą być myte w zmywarkach laboratoryjnych, ale nie w każdym laboratorium są zmywarki (zmywarki do laboratorium). Wtedy musimy delikatnie myć zabrudzony sprzęt. W takich wypadkach często wiele szklanych rzeczy po prostu się tłucze. Gdy ktoś myje szesnastą kolbę, nie dziwi fakt, że może mu się wyśliznąć z dłoni.

Tak, więc dobrze jest pomyśleć o zakupie zmywarki laboratoryjne. Nasza praca będzie wtedy łatwiejsza i będziemy mieli pewność nie tylko tego, że mniejsza ilość rzeczy się rozbije, ale też pewność, że naczynie będzie czyste. To znaczy, że nie pozostały na nim próby z wcześniejszych badań. Przez co wyniki badań będą właściwe i rzetelne. Dobrze, więc, jeżeli już mamy zmywarkę w laboratorium to warto o nią dbać.